Wpływ kołdry obciążeniowej na jakość snu osób starszych
Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że sen jest jednym z czynników, które w największym stopniu wpływają na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji. Niedosypianie przekłada się na łatwiejsze zapadanie na infekcje, osłabienie organizmu i obniżenie odporności. Na problemy ze snem nierzadko narzekają seniorzy. Czy kołdra obciążeniowa może pomóc osobom starszym i zapewnić im spokojny sen?
Seniorzy a bezsenność
Problemy z zasypianiem, przedwczesne wybudzanie się lub po prostu pogorszenie się jakości snu może mieć różne przyczyny. W przypadku osób starszych takie trudności mogą wynikać np. z:
- zażywanych leków;
- zaburzenia procesów odpowiedzialnych za produkcję melatoniny;
- zmiany dotychczasowego trybu życia wynikającej z przejścia na emeryturę czy ograniczeniem mobilności.
Niedostateczna ilość snu zawsze jest problemem. W przypadku osób starszych może przyczynić się dodatkowo do pogłębienia dotychczasowych chorób czy zwiększenia problemów z poruszaniem. To z kolei oznacza zwiększone ryzyko urazów.
Czy kołdra obciążeniowa to dobry sposób na problemy ze snem?
Dowiedziono, że takie rozwiązanie uspokaja i wycisza niezależnie od wieku. Niewielki nacisk, który kołdra obciążeniowa wywiera na ciało, pobudza czucie głębokie, wpływa na układ nerwowy (m.in. na produkcję serotoniny i wspomnianej wcześniej melatoniny). Badania dowodzą, że już 20 minutowy odpoczynek pod kołdrą powoduje obniżenie tętna. Ale czy kołdra obciążeniowa jest bezpieczna także dla osób starszych? Jak najbardziej. To doskonała alternatywa dla sposobów farmakologicznych. Dobór kołdry o właściwym rozmiarze i ciężarze sprzyja uspokojeniu seniora, a jego sen staje się spokojniejszy.
Badania kliniczne przeprowadzone przez Uniwersytet w Tokio dowiodły, że na tym wcale nie kończą się korzyści ze stosowania kołder obciążeniowych u osób starszych. Po próbach wykonanych na 80-letniej kobiecie okazało się, że odpowiednio dobrane obciążenie podczas odpoczynku może pomóc osobom z demencją. Zastosowanie kołdry obciążeniowej poprawiło jakość jej snu, a nocne wybudzanie się i wędrówki ustąpiły. Oprócz tego badana chętniej uczestniczyła w codziennych zajęciach i stała się bardziej aktywna.
Zastosowanie kołdry obciążeniowej u seniorów to bezpieczny i bezinwazyjny sposób na poprawę snu. Jednocześnie warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości natury zdrowotnej należy skonsultować się z lekarzem. Profesjonalnie wykonane kołdry obciążeniowe kupimy m.in. na stronie Sensoric.