24 czerwca, 2024

Devs 4docs

Motoryzacja i Transport

Wymiana opon – o czym warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Prawidłowa wymiana opon przekłada się przede wszystkim na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu, ale również komfort jazdy. Ponadto ma także wpływ na optymalizację kosztów eksploatacyjnych. Właściciel pojazdu powinien monitorować poziom ciśnienia w kołach, ponieważ zbyt niskie lub wysokie ciśnienie będzie uszkadzać strukturę opony, a co za tym idzie, przyspieszy proces jej zużycia.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

Wymiana opon może wydawać się bardzo prostym i szybkim procesem, ale ważne jest to, aby przy tej czynności zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów. Przede wszystkim ważne będzie wyważenie kół. Czynność należy wykonać przed wymianą, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć wibracji, które pogarszają kierowanie autem, a także przyspieszonego zużycia poszczególnych elementów zawieszenia.

Trudno jest wymienić komplet kół w przydomowym garażu, dlatego też takie czynności należy wykonać w odpowiednim warsztacie samochodowym. W trakcie wizyty u wulkanizatora warto zwrócić uwagę na to, czy mechanicy dobrze zabezpieczają felgę oraz opony przy wymianie. Powinni również dysponować maszyną z tzw. optymalizacją, co pozwoli ułożyć opony na feldze w optymalnym położeniu.

O czym nie zapomnieć po wymianie opon?

Kiedy już zostanie przeprowadzona wymiana opon, to wtedy należy przejść do kolejnego kroku, czyli ustawienia odpowiedniego ciśnienia w każdej oponie. Informacje o zaleceniach od producenta najczęściej widoczne są na wewnętrznej stronie klapki przy wlewie paliwa.

Jeśli ustawimy zbyt niskie ciśnienie, to auto będzie generować większe opory toczenia, a to przełoży się na wyższe zużycie paliwa. Natomiast zbyt wysokie ciśnienie będzie powodować nadmierne ścieranie w środkowej części bieżnika.

Jeżeli zapomnimy o ustawieniu odpowiedniego ciśnienia po wymianie opon, to będziemy mogli zauważyć również brak stabilności podczas jazdy. Sama droga hamowania będzie się wydłużać, a także gorsza będzie przyczepność.

Ponadto w profesjonalnym serwisie samochodowym fachowcy wykonają ustawienie geometrii kół. Proces ten pozytywnie wpływa na trakcje oraz równomierne zużycie bieżnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *