21 czerwca, 2024

Devs 4docs

Motoryzacja i Transport

Czym się różnią żarówki led, ksenonowe i halogenowe

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne żarówki samochodowe. Każda technologia charakteryzuje się czymś innym, warto więc dobrać je do indywidualnych potrzeb.

Jak działają żarówki samochodowe led?

W ostatnich latach ledy samochodowe znacznie się upowszechniły. Wynika to przede wszystkim z obniżonych kosztów produkcji, wynikających z rozwoju technologii. Należy także zaznaczyć, że żarówki samochodowe led doskonale sprawdzają się w roli świateł do jazdy dziennej.

Światła led do samochodu posiadają jednak pewne ograniczenia wynikające z konstrukcji. Lampy samochodowe led posiadają liczne, pojedyncze diody, które:

  • grzeją się od tyłu
  • muszą być jednocześnie ogrzewane od frontu i schładzane od tyłu
  • bez chłodzenia, będą znacznie gorzej świecić
  • bez ogrzewania, na powierzchni reflektora może osadzić się lód

Czym charakteryzują się lampy samochodowe ksenonowe?

Żarówki samochodowe ksenonowe to zaawansowany technologicznie sposób oświetlania drogi. Ze względu na produkcję jest on dość kosztowny, przez to najczęściej montuje się go w autach wyższej klasy.

Ksenony charakteryzują się przede wszystkim bardzo jasnym światłem. W bańce znajduje się ksenon, który ma za zadanie przewodzić prąd. Dzięki tej reakcji powstaje jasne, silne światło – aż do 3200 lumenów, mimo stosunkowo niskiego poboru prądu.

Żarówki ksenonowe są jednak dość drogie na etapie produkcji. W dodatku, lampy samochodowe ksenonowe wymagają profesjonalnej wymiany – najlepiej parami.

Żarówki samochodowe halogenowe – jak działają?

Lampy samochodowe halogenowe to najłatwiej dostępne i najpopularniejsze żarówki samochodowe. Są tanie, łatwo i bezpiecznie można je wymienić bez konieczności profesjonalnej pomocy, ale nie są bez wad.

Swoje działanie zawdzięczają mieszance gazowej oraz włóknom wolframowym zamkniętym w bańce. Ich kluczową zaletą jest cena i ogólnodostępność, lecz wadą niska jakość światła i możliwość oślepienia kierowcy jadącego naprzeciwko.

Żarówki samochodowe halogenowe są w stanie emitować światło maksymalnie o sile 1500 lumenów. Jest to poprawna jasność, lecz halogeny pobierają dużą ilość prądu, aby ją uzyskać.

Źródło: https://basic.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *