12 kwietnia, 2024

Devs 4docs

Motoryzacja i Transport

Jak wybrać odpowiedni dla siebie monocykl elektryczny?

Elektryczny monocykl należy do tak zwanych urządzeń transportu osobistego. To nowoczesny sprzęt, który pozwala na łatwe pokonywanie wyznaczonych tras przez jednego użytkownika. Pojazd ten jest zasilany i napędzany elektrycznie, a więc nie wymaga szczególnego wysiłku. Steruje się nim tylko i wyłącznie balansem własnego ciała. Jednokołowce dostępne na rynku różnią się swoją specyfikacją. Aby wybrać dla siebie idealne rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry tych sprzętów.

Monocykl elektryczny- na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

1. Rodzaj baterii

To właśnie od pojemności baterii, zależy zasięg monocykla. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu z jak najbardziej pojemną baterią, trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to też z wyższą wagą i kosztem zakupu monocyklu. Większość rozwiązań dostępnych na rynku jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu baterii ok 30 km, jednak droższe wersje pokonują nawet do ok 100 km! Rodzaj baterii jest też związany z mocą chwilową jaką generuje silnik przy nagłych przyspieszeniach, a więc bateria musi sprostać dostarczeniu tej energii do silnika. Większa pojemność baterii oznacza też większą ilość prądu możliwego do wygenerowania. Jest to ważne zwłaszcza podczas szybkiej jazdy, a także podczas pokonywania przeszkód (np. pokonanie zagłębienia, kiedy to wzrośnie zapotrzebowanie silnika na moc).

2. Waga

Istotną kwestią jest także sama waga urządzenia. Im będzie ona niższa, tym pojazd będzie łatwiejszy w obsłudze. Nie wszędzie da się wjechać jednokołowcem. W przypadku natrafienia na schody czy też wysokie krawężniki, konieczne okaże się przeniesienie sprzętu. Monocykle elektryczne są kompaktowe i dosyć lekkie, a więc bez trudu można je podnieść, przejść przez pasy dla pieszych, wejść z nimi do sklepu czy też pokonać schody.

3. Średnica koła

Dostępne w sprzedaży elektryczne monocykle różnią się między sobą także średnicą koła. Musi być ona dostosowana do wzrostu oraz wagi użytkownika. Modele dla dorosłych mają koła o średnicy 14-18”, natomiast dla dzieci polecane są pojazdy o średnicy kół 12-14”. W celu dobrania średnicy kół bierze się pod uwagę także wagę użytkownika. W przypadku osób o wadze do 80 kg, optymalną opcją są koła o wielkości 14′, a dla tych ważących 80-120 kg lepszym rozwiązaniem będą koła o średnicy 16”. Kierujący o masie ciała powyżej 120 kg powinni wybierać monocykle elektryczne o średnicy minimum 18”.

4. Moc silnika i prędkość maksymalna

Od mocy zależy to, czy monocykl elektryczny będzie sprawnie radził sobie z wjeżdżaniem pod górkę i przyspieszaniem. Producenci oferują pojazdy o mocy silnika od 350 do nawet 2200 W. Tańsze modele są w stanie osiągnąć prędkość 10-30 km, a te z wyższej półki cenowej mogą uzyskać maksymalną prędkość na poziomie 50- 70km. Prędkość zależy od mocy silnika, średnicy koła, jak i wagi użytkownika.

Nie bez znaczenia jest też cena wybranego produktu. Trzeba pamiętać, że tanie modele mogą nie spełnić wszystkich oczekiwać swojego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *